| Fotografia
| Jak zacząć
| Aparaty
| Sprzęt 
| Albumy 
| Historia 
| W studio 
| Programy 
| Linki
| O mnie
| Porady
| Co, gdzie ?




 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jako, że aparaty kompaktowe nie mają możliwości zainstalwoania w nich dodatkowego osprzętu, a aparaty dalmierzowe mają obecnie coraz mniejsze zastosowanie, przedstawię rodzaje, cechy i zastosowania sprzętu stosowanego głównie w lustrzankach cyfrowych.

 

"Body" czyli Korpus aparatu: to właściwie serce aparatu, w nim znajduja się główne elementy mechaniczne, elektroniczne, takie jak matryca, która decyduje o rozdzielczości zdjęcia. Obecnie na rynku możemy znależć wiele znanych i uznanych marek takich jak np: Canon, Nikon, Olympus , Sony i inne. Podczas kupna body aparatu zwracamy uwagę na zastosowanie, zależnie od celu i zaawansowania, a także na wygodę użytkowania.

Obiektywy: to przez nie obraz trafia na matrycę światłoczułą. Decydują o jakości obrazu , odpowiadają za zbliżenia i kadrowanie tego co chce się uwiecznić na zdjęciu. Na rynku mamy do dyspozycji wiele różnych rodzajów obiektywów, od stałoogniskowych , rybie oka po duże telezoomy. Cena takich obiektywów zależy od zastosowanych materiałów, nowoczesnych technologii takich jak stabilizacji obrazu czy innych oraz często od jakości zdjęć jakie możemy nimi wykonać. Kupując obiektyw prócz portfela musimy kierować się tym do czego będzie on nam potrzebny, należy wybrać tak aby był jak najbardziej uniwersalny, a przy tym względnie dobrej jakości , każdy kolejny natomiast powinien się w jak najmniejszym stopniu pokrywać z poprzednim swoją ogsniskowa, parametrami i zastosowaniem, gwarantuje to większą wszechstronność naszego sprzętu. Ważnymi parametrami obiektywu na które musimy zwrócić uwagę są , jakość obrazu, winietowanie, przesłona która reguluje nam ilość wpadającego światła do aparatu,dystarsja ,aberracja chromatyczna oraz odblaski. Ważna jest także skuteczność autofocusa oraz głośna praca.

 

Lampa Błyskowa: jest pomocna przy zdjęciach w ciemnych pomieszczeniach, oraz sytuacjach gdzie chcemy dobrze doświetlić zdjęcie a naturalne oświetlenie nam tego nie zapewnia. Kupując lampę musimy zwracać uwagę na tak zwaną liczbę przewodnią określającą moc lampy oraz jej zasięg , czas ładowania się lampy oraz jej funkcjonalność. Razem z lampami możemy stosować dyfuzor który ma za zadanie rozpraszać światło skupione z lampy błyskowej, stosujemy go wtedy gdy nie ma możliwości odbicia światła np: od białego sufitu czy ścian. Dyfuzor występuje najprościej w formie nasadki na lampę.
Filtry optyczne: służą głównie do poprawiania jakości zdjęć przez niwelowanie promieniowania UV oraz niektórych efektów świetlnych. Wyróżnić możemy filtry UV, filtry polaryzacyjny , ocieplające oraz rzadziej używane filtry kolorowe. Filtry mają głównie dwa zadania chronią matryce przed promieniowaniem UV przez co poprawiają kolory zdjęć, zmniejszają odblaski itd. oraz chronią obiektyw w sposób mechaniczny przed zarysowaniami, np: gdy zahaczymy obiektywem zarysowaniu ulega filtr a nie szkło obiektywu. Filtry nie kosztują zbyt wiele a potrafią w znaczący sposób poprawić właściwości optyczne obiektywu, są przy tym proste w montowaniu i wymianie.
Battery Grip: Jest to pojemnik pozwalający na zasilania aparatu wieloma bateriami typu akumulatorowego dzięki czemu przy dużym zapotrzebowaniu na energię elektryczną możemy wykonywać więcej zdjęć. Szczególnie przydaje sie gdy zdjęcia wykonujemy z mocną lampą błyskową lub w bardzo niskich temperaturach, wtedy zwykłe akumulatory zasilające aparat są niewystarczające ponieważ szybko się rozładowują. Znacznie więcej energii dostarczy właśnie battery grip.
Statyw: Pozwala na ustabilizowanie aparatu podczas robienia zdjęć , dzięki niemu możemy zostawić aparat , wykonać zdjęcie zdalnie, a także wykonywać zdjęcia przesuwając się w danej płaszczyźnie tworząc np: panoramy czy plakaty złożone z kliku zdjęć. Statyw jest niezbędny gdy chcemy robić zdjęcia z długimi czasami naświetlania, gwarantuje nam, że zdjęcia nie będą rozmazane. Kupując statyw musimy kierować się jakością jego wykonania , najlepiej żeby był bardzo solidny , stabilny na każdym rodzaju podłoża ( nie chcemy żeby nasz aparat pozostawiony bez opieki się przewrócił i uszkodził), wykonany z dobrych materiałów. Szczególną uwagę zwracamy na głowicę i jej zaciski aby były mocne, tak żeby głowica nie przesuwała się pod wpływem ciężaru aparatu. Statywy jednonożne często stosowane są do podpierania dużych obiektywów podczas wykonywania np: dynamicznych sportowych zdjęć.
Istnieje jeszcze wiele różnych drobniejszych sprzętów fotograficznych a także urządzenia wykorzystywane w studiach fotograficznych których tutaj już nie opisywałem. Jednak starałem się przytoczyć najpowszechniej stosowane urządzenia a także informacje na ich temat .

 

 


             
  Kontakt:
  rafif@interpc.pl