| Fotografia
| Jak zacząć
| Aparaty
| Sprzęt 
| Albumy 
| Historia 
| W studio 
| Programy 
| Linki
| O mnie
| Porady
| Co, gdzie ?




 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aparaty fotograficzne w najprostszy sposób można podzielić następująco:
Ze względu na wykorzystaną technologię:

Analogowe:

- kompakty:

Aparaty tego typu zostały wycofane już z rynku i zastąpione aparatami cyfrowymi.
Wykorzystywały one najprostsze metody otrzymywania obrazów przez naświetlanie filmu.
Posiadały stałą ogniskową lub miały możliwość wykonywania zbliżenia. Ich cena była na tyle
niska, że praktycznie każdy mógł sobie pozwolić na wykonywanie nimi zdjęć w bardzo prosty sposób bez żadnych większych ustawień i konfiguracji.

- lustrzanki:

Te aparaty posiadały już znacznie więcej opcji, praktycznie wszystko dobierało się manualnie, czasy naświetlania, przysłonę. Można było stosować wymienialne obiektywy różnego rodzaju co pozwalało uzyskać w znacznie większym stopniu pożądane efekty. Cena była zależna od marki oraz celu zastosowania aparatu. Profesjonalne aparaty były w większości bardzo drogie.

Cyfrowe:

- kompakty:

Cyfrowe aparaty fotograficzne szybko zyskały na popularności, jakość optyki przy wielu dostępnych opcjach fotografowania pozwalała na wykonywanie za każdym razem dobrych obrazów wystarczających dla większości osób. Bardzo ważna jest możliwość gromadzenia dużej ilości zdjęć przez zastosowanie zapisu cyfrowego, szybkie ich przeglądanie i edycja. Cena takiego aparatu jest dość niska a wraz z postępem technicznym można odnieść wrażenie, że ciągle, stopniowo spada .

- lustrzanki:

To bardzo zaawansowane aparaty cyfrowe przeznaczone do zaawansowanej fotografii z wykorzystaniem najnowszych technologii przy najwyższej jakości optyki i materiałów. Aparaty te przeznaczone są dla osób którym nie wystarcza standardowa jakość, a także chcących wykorzystywać różne manualne nastawienia .Zdjęcia wykonywane tymi aparatami charakteryzują się duża rozdzielczością , oraz wraz ze wzrostem jakości optyki, czystością
i ostrością. Można tworzyć już prawdziwe działa sztuki.

— amatorskie:

W sam raz dla początkujących fotografów. Możemy na nich uczyć się wykorzystywać możliwość wielu nastaw aby uzyskać pożądane efekty zdjęć, także starać się uchwycić to co niezwykłe, co ma być sensem fotografii i w znaczący sposób to podkreślić. Ceny tych aparatów obecnie są stosunkowo niskie.

— półprofesjonalne:

Sprzęt przeznaczony dla prawdziwych pasjonatów potrafiących dobrze wykorzystywać wszystkie parametry. Wykorzystywane także przez podróżników i ludzi publikujących swoje zdjęcia, prowadzących gazetki, strony internetowe, chcących dzielić się swoją pasją z szerszym gronem odbiorców. Ceny tego typu aparatu są już znacznie wyższe.

— profesjonalne:

Najwyższej jakości aparaty przeznaczone do wykonywania profesjonalnych zdjęć, czystych jak łza, wielkich formatów. Zdjęcia takie świetnie nadają się na wszelkiego rodzaju plakaty oraz billboardy. Sprzęt ten wykorzystuje najnowsze i najlepsze zdobycze techniki, jest wyjątkowo trwały a mechanizmy działają z chirurgiczną precyzją. Aparatów tych używają profesjonalni fotografowie zarówno studyjni jak i plenerowi zarabiający w ten sposób na życie. Ceny tych aparatów porównywalne są z cenami średniej klasy samochodów.

 

 


             
  Kontakt:
  rafif@interpc.pl