| Fotografia
| Jak zacząć
| Aparaty
| Sprzęt 
| Albumy 
| Historia 
| W studio 
| Programy 
| Linki
| O mnie
| Porady
| Co, gdzie ?




 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Strona:   1, 2       >

 

Czym jest fotografia ?

Fotografia -wprost z Encyklopedii Powszechnej PWN " [gr. phos , photós ‘swiatło', grápho ‘piszę'], otrzymywanie trwałych obrazów na powierzchniach pokrytych substancją światłoczułą (promienioczułą); również gotowy obraz fot. pozytywowy na podłożu nieprzezroczystym".

Fotografię można podzielić na dwie podstawowe grupy w zależności od wykorzystywanej techniki:

  • fotografia tradycyjna tzw. fotografia analogowa – oparta na chemii światłoczułych związków srebra, którą dzieli się na fotografię monochromatyczną i fotografię barwną. Materiały fotograficzne produkowane są w postaci klisz ciętych (do aparatów wielkoformatowych - fotografia wielkoformatowa ), błon (filmów) perforowanych (do aparatów małoobrazkowych), błon zwojowych najczęściej o szerokości 60mm (do aparatów średnioformatowych).
  • fotografia cyfrowa – gdzie rejestracja obrazu odbywa się nie na materiale światłoczułym ale na urządzeniu optoelektronicznym zwanym matrycą (np. w układzie CCD , CMOS ) zamontowaną w aparacie cyfrowym.

 

                                   Dlaczego fotografia cyfrowa ?

Obecnie zdecydowanie powszechniejsza jest fotografia cyfrowa, która pod wieloma względami wyparła bezkonkurencyjnie fotografie tradycyjną, chociażby ze względu na niską cenę aparatów cyfrowym oraz ich dostępność i duży wybór. Wykonywanie zdjęć aparatami analogowymi jest nieopłacalne na większą skalę, ponieważ tradycyjny film dawał możliwość wykonania przeważnie 36 zdjęć przy cenie filmu około 10 zł, do tego dochodziły także koszty wywołania filmu przed zrobieniem druku fotografii. Aparaty cyfrowe

wyposażone w karty pamięci mogą mieścić tysiące zdjęć w formie cyfrowej, dając dodatkowo możliwość skasowania nośnika i zapełniania go na nowo praktycznie bez ograniczeń. Kolejnym dużym plusem "cyfrówek" jest możliwość poglądu wykonanych fotografii na bieżąco, ich szybka edycja i usuwanie tych zbędnych lub nieudanych, w przypadku aparatów analogowych wady zdjęcia ujawniały się dopiero po wywołaniu filmu.

 

                                    Jak na fotografie wpływa rozwój techniki ?

Pod każdym względem postęp techniki cyfrowej zdecydowanie pomógł w rozwoju wszystkich dziedzin fotografii od drukarek, wirtualnych albumów czy programów do edycji zdjęć jak również w coraz to większych możliwościach samych aparatów, szczególnie widać to jeśli chodzi o lustrzanki cyfrowe , które wyposażane są w ogromną ilość opcji , przez co ich możliwości stają się praktycznie nieograniczone. Zastosowanie sprzętu dodatkowego np. lamp błyskowych sterowanych elektronicznie przez procesor

aparatu czy też obiektywów typu "zoom" o bardzo szerokim zakresie ogniskowej z automatycznym fokusem i stabilizacją obrazu jeszcze bardziej potęguje ten efekt.

 

                                   Co z aparatami analogowymi ?

Mimo wszystko fotografia analogowa ma w sobie pewien urok , ten element niepewności i ciekawości samych zdjęć. Niestety obecnie pozostanie ona już tylko w charakterze hobby lub pewnej rozrywki ponieważ fotografia cyfrowa przeniknęła do społeczeństwa w sposób podobny jak zrobiły to telefony komórkowe i nie można temu zaprzeczyć, trudno teraz znaleźć ludzi którzy choć raz nie wykonali zdjęcia jakimś aparatem cyfrowym by następnie móc w spokoju zobaczyć je na monitorze komputera.

 

                                  Co czeka nas w przyszłości ?

Pozostaje nam tylko czekać i przyglądać się z niecierpliwością rozwojowi techniki komputerowej oraz cyfrowej , lecz czy ich postęp może się kiedykolwiek zatrzymać ? Możliwe, że jesteśmy skazani na ciągłą naukę i poznawanie coraz to nowszych technik fotograficznych, nowych możliwości sprzętowych. Mimo wszystko musimy starać się za tym wszystkim nadążyć i pozwolić by ograniczała nas tylko nasza własna

wyobraźnia, która daje nam wiele satysfakcji, ponieważ to ona jest głównym autorem każdej naszej fotografii. Pamiętajmy, że najwięcej zależy od nas samych i tak pewnie zawsze pozostanie .

     

  Strona:   1, 2       >

 


             
  Kontakt:
  rafif@interpc.pl